Читалище „Христо Ботев 1928” в Говедарци
Читалището е с. Говедарци е записано в регистъра на Народните читалища в Софийския учебен окръг на 09.02.1928 г. като читалище „Княз Борис III” с първи председател Антон Костов Попов.
На 15.02.1928 г. в Доспей махала (една от махалите в Говедарци) се създава второ читалище „Митрополит Стефан”.
Много преди 1928 г. (около 1891 – 1897 г.) в селото са се поставяли пиесите „Дръндово момиче”, „Дядо Вълчан пред съдията”, написани от тогавашния учител Христо Марков. Правени са сказки, беседи, чели са се вестници, донасяни от търговци и учители.
През 1927 г. е поставена пиесата „Геновева”, със събраните средства и с дарение (500 лв.) от учителя Димитър Ксенофонтов са закупени нови книги. Те са раздавани на по – видни граждани , които са се събирали в кафенето на Атанас Бързанов, което се превръща в читалня. Така се поставя началото на библиотеката.
През 1956 г. двете читалища се обединяват в едно – „Георги Димитров”. През 60 – те години се сформира певческа група, а тетралният състав през годините поставя множество пиеси като: „ Снаха”, „Гераците”, „ Иванко, убиецът на Асеня”, „Боряна”, „Връжалец” и „Хъшове”. По това време се разраства и библиотеката, която тогава наброява около 4000 тома
От 1980 до 1994 г. в читалището работи само библиотеката, която вече има фонд над 15 000 тома и около 600 читатели. През 1994 г., след избирането на новото ръководство с председател Георги Даргов и секретар Спаска Костова се възстановяват Женската певческа група, както и Театралният състав.
Сформират се и група за обичаи, Мъжка певческа група, два танцови състава.
Към днешна дата, благодарение на дългогодишната работа на секретаря на читалището – Спаска Костова, мълчуганите на Говедарци могат да се изявяват в клуб „Всезнайко” и кръжок „Сръчни ръце”.
Всички участници са гордост за читалището, защото са носители на множество награди, сред които:
- Държавен съвет на Народна Република България с указ №983 награждава Народно читалище „Георги Димитров” с орден „Кирил и Методий” – II степен по случай 50 години от основаването му.
- През 1998 г. по случай 70 – годишнината си читалището в Говедарци е наградено с удостоверение №37 с почетен знак златен от Община Самоков.
- Почетна грамота от фондация „Копривщица” през 1998 г.
- Грамота и 3-то място от „II – ри Национален фолклорен фестивал за многогласно пеене – Неделино – 2003 г.”
- Грамота и плакет от IX-ТИ Национален фестивал на българското народно творчество – Копривщица – 2005 г.”
- Почетна грамота от I – ви Международен фестивал за автентичен фолклор „Софийска пролет – 2005”, гр. София
- Грамота от „Богородична стъпка” – Старозагорски минерални бани, 2008 г.
- I – во място от III – ти международен фестивал „Пауталия – 2009 г.” – Кюстендил.
- I – во място за цялостно представяне от фолклорен фестивал „Струма пее – 2014” – Невестино
- Специална грамота от VI – ти фолклорни празници на любителското изкуство „Да съхраним българското”, 2014 – гр. Септември.
- Сертификат от VIII – ми международен фолклорен фестивал „Разиграно оро – 2014” – гр. Охрид.
- Специална награда и диплом 1 – во място от IV – ти Национален фолклорен събор – „Конкурс на сватбената обредност – Пещера 2015”
- Диплом от “17-ти Международен фолклорен фестивал за автентичен фолклор – Дорково, 2015”
Освен с постиженията на съставите си читалището се гордее и с богатата си библиотека, която целогодишно обогатява фонда си и задоволя жанрово нуждите на читателите от всяка възраст.
Библиотеката разполага с 3 компютъра за работа и ползване на интернет, благодарение на проект, финансиран от Фондация „Глобални библиотеки”.
Читалището в с. Говедарци е средище за много любители на хората и песните, място на което се организират срещи и ежедневни репетиции на съставите. Вратите на читалището са отворени за всеки, желаещ да обогати своето познание и да се запознае с българския фолклор.